Sammanställning av kandidatlistorna i församlingsvalet 2018

26.10.2018 13.29

Du kan rösta i Lovisa, Pernå och Strömfors kyrkor, församlingshemmet i Lappträsk och Mariagården i Liljendal efter avslutad högmässa den 18 november 2018 fram till kl. 20.

Förhandsröstningen pågår på församlingskansliet och andra platser 6-10 november. Se separat nyhet.

Gå in på valkompassen för att hitta en kandidat som passar dig!

I församlingsvalet i Agricola svenska församling är följande kandidater uppställda.

 

Kyrkofullmäktigeval i Agricola svenska församling 18.11.2018

Lista I: LEVANDE FÖRSAMLINGSLIV I STRÖMFORS

2 Lindfors Bo arbetstränare, Reimars
3 Monto Gun ped.mag., pensionär, Tessjö

Lista II: LILJENDAL

4 Granqvist Johanna klädförsäljare, egen företagare, Andersby
5 Lindfors Karl-Magnus Senior Advisor, Liljendal
6 Lindlöf Mona hemvårdare, Liljendal
7 Lindroos Karita lokalvårdare, Garpom
8 Mårtenson Bertel pensionär, Liljendal
9 Nylund Camilla jordbrukare, närvårdare, Mickelspiltom
10 Törnroos Johnny ingenjör, Eskilom
11 Wahlroos Bengt försäkringstjänsteman, pensionär, Eskilom
12 Westerholm Helen barndagvårdare, Liljendal

Lista III: PERNÅ VALMANSFÖRENING

13 Heinonen Tove klasslärare, Forsby
14 Heinonen Oskar studerande, Forsby
15 Andersson Leif ambulansförare, akutvårdare, Tervik
16 Aitokari Mia projektkoordinator, Isnäs
17 Karlsson Karl-Johan pensionär, Sarfsalö

Lista IV: VÅRT LOVISA

18 Dromberg Britta pensionär, Märlax
19 Hollmén Annina farmaceut, skolgångshandledare, Lovisa
20 Lindström Kim närvårdare, Lovisa
21 Meriheinä Thérèse ekonomieföreståndare, mässmommo, Valkom
22 Rosenberg Thomas PM, skriftställare, Lovisa
23 Turku Niklas fastighetschef, Valkom
24 Vaenerberg Thord sjökapten, Lovisa
25 Engström Görel pensionär, Räfsby

Lista V: LAPPTRÄSK FULLMÄKTIGELISTA

26 Suominen Mikko systemplanerare, Hindersby
27 Frondén Sten utvecklingsdirektör, Kapellby, Lappträsk

 

 

FÖRSAMLINGSRÅDSVALET I AGRICOLA SVENSKA FÖRSAMLING 18.11.2018

 

Lista I: LEVANDE FÖRSAMLINGSLIV I STRÖMFORS

28 Lindfors Bo arbetstränare, Reimars
29 Monto Gun ped.mag., pensionär, Tessjö

Lista II: VÅRT LOVISA

30 Dromberg Britta pensionär, Märlax
31 Hollmén Annina farmaceut, skolgångshandledare, Lovisa
32 Lindström Kim närvårdare, Lovisa
33 Meriheinä Thérèse ekonomieföreståndare, mässmommo, Valkom
34 Nilsson-Pesonen Nina närvårdare-handledare, Lovisa
35 Vaenerberg Thord sjökapten, Lovisa
36 Engström Görel pensionär, Räfsby

Lista III: LILJENDAL

37 Granqvist Johanna klädförsäljare, egen företagare, Andersby
38 Lindfors Karl-Magnus Senior Advisor, Liljendal
39 Lindlöf Mona hemvårdare, Liljendal
40 Lindroos Karita lokalvårdare, Garpom
41 Mårtenson Bertel pensionär, Liljendal
42 Nylund Camilla jordbrukare, närvårdare, Mickelspiltom
43 Törnroos Johnny ingenjör, Eskilom
44 Wahlroos Bengt försäkringstjänsteman, pensionär, Eskilom
45 Westerholm Helen barndagvårdare, Liljendal

Lista IV: PERNÅ VALMANSFÖRENING

46 Heinonen Tove klasslärare, Forsby
47 Heinonen Oskar studerande, Forsby
48 Andersson Leif ambulansförare, akutvårdare, Tervik
49 Aitokari Mia projektkoordinator, Isnäs
50 Karlsson Karl-Johan pensionär, Sarfsalö

Lista V: LAPPTRÄSK VALMANSFÖRENING

51 Lill-Smeds Maria FM, jordbrukare, Lindkoski
52 Illman Alf företagare, Ingermansby
53 Enqvist Joel affärsbiträde, Rudom
54 Wallén Marie kommersiell butikschef, studerande, Norrby
55 Sjögård Kerstin pensionär, Kapellby

« Till nyhetslistan